מרוץ 10 ק"מ / חוה גרו

מתכוננים למרוץ 10 ק"מ? זה המקום לוודא שאתם עושים זאת נכון! במאמר זה, שכולו מוקדש למרחק מטרה 10 ק"מ, ננתח את רכיב הכושר הרלוונטי, נציין את הנפחים הנדרשים בתוכנית, נציג את סוגי האימונים המומלצים ואורך הטייפר הדרוש, נדון בתכנון התחרות, ואפילו נזכיר היכן תופיע נקודת המשבר השכיחה במרוץ זה. ראשית, עלינו ליישר קו בנוגע לכמה דברים. המפתח לדיון פיזיולוגי בניתוח ביצועים של ריצות למרחקים ארוכים הוא קודם כל ההבנה איפה אנו נמצאים בהן ביחס לסף חומצת חלב (סח"ח), המכונה גם הסף האנאירובי. ניתן לקבוע את דופק הסח"ח במדידה ישירה – מדידת ריכוז חומצת חלב בדם כפונקציה של עצימות המאמץ , או ע"י שימוש במבחר מבדקי שדה, הנעשים בקצב גבול היכולת – ALL OUT:

 • מדידת דופק ממוצע בטסט 5 ק"מ ALL OUT וחלוקה ב1.01
 • מדידת דופק ממוצע בתחרות 5 ק"מ וחלוקה ב1.05
 • מדידת דופק ממוצע בתחרות 10 ק"מ
 • מדידת דופק ממוצע ב 20 דקות אחרונות של טסט 30 דקות ALL OUT

 

יש לקחת בחשבון שבעבודה ממוקדת על אזור סף חומצת חלב, באמצעות אימוני איכות מדויקים בהתאם לשיטות אימון, דופק הסח"ח משתנה (עולה) כל שלושה עד שישה שבועות, ועל כן יש למדוד אותו באופן שוטף. ככל שסף חומצת חלב גבוה יותר, הטווח האירובי שלנו נרחב יותר. המשמעות היא היכולת לרוץ מהר יותר (ובדופק גבוה יותר) ועדיין להיות בטווח אירובי, כלומר מבלי להתעייף באופן משמעותי. העלאת דופק הסח"ח וקצב הריצה המיוחס לו, ישפיעו ישירות על המהירות של כל מרחקי המטרה ובאופן ישיר על קצב תחרות 10 ק"מ , כיוון שכאשר מבצעים אותה על קצה גבול היכולת, היא מתרחשת בדיוק על הסח"ח.

  לא משנה באיזה שיטה בחרנו על מנת למדוד את דופק הסח"ח, ברגע שקיבלנו אותו אנו גוזרים טווחי עבודה באופן הבא:

בביצוע תחרויות על קצה גבול היכולת, עבור אותו מרחק מטרה, זה ייראה כך:

 5 ק"מ-  105% מהסח"ח

10 ק"מ-  על הסח"ח

חצי מרתון- 4Zone  גבוה

מרתון-  3Zone  גבוה עדZone 4  נמוך

אולטרה מרתון-  Zone 1 – Zone 3 (בהתאם לאורך המרוץ).

בנוסף, חשוב שנכיר כמה רכיבי כושר שאנו הולכים לדון בהם:

 – Sprintסיבולת אנאירובית – סיבולת קצרה – באה לידי ביטוי במאמץ מרבי הנמשך עד שלוש דקות.

Speed – סיבולת בינונית- קיבולת אירובית. מיוצגת על ידי הספק אירובי מרבי- קצב פעילות מרבי שעדיין ניתן להפיק אנרגיה מהמזון בתהליך אירובי. אזור הנשלט על ידי צריכת החמצן המרבית (צח"מ VO2max). באה לידי ביטוי במאמץ מרבי הנמשך 3-20 דקות.

Stamina – סטמינה- יכולת עמידות- יכולת לשהות סביב הסח"ח לאורך זמן. אזור הנשלט על ידי הסח"ח, ובא לידי ביטוי במאמץ מרבי הנמשך בין 25 דקות לשעתיים וחצי.

Endurance- סיבולת – באה לידי ביטוי במאמץ מרבי הנמשך מעל לשלוש וחצי שעות.

הסיבולת האירובית- סיבולת ממושכת, למעשה נחלקת ל Stamina ולEndurance.

כך שכלל מרחקי המטרה בריצות למרחקים ארוכים (3000 מטר וצפונה), למעשה נחלקים לנו בהתאם למשך הזמן בו אנו נמצאים במאמץ, וכיוון שמדובר במשכי זמן שונים, כך גם היכולות הנדרשות שונות זו מזו.

רצי 10 ק"מ מתחרים באזור ה Stamina.

אז האם אנו אמורים להתאמן  אך ורק על רכיבי הכושר המאפיינים את אזורי התחרות?

לדוגמא רץ 10 ק"מ שמבצע את התחרות שלו על 50 דקות, צריך לעשות רק אימוני בתחום הסטמינה? לא בדיוק…

ביצועי הריצה הם שילוב  של כושר בסיסי – תכונות שמגיעות מאימונים המפתחים סיבולת וכושר עמידות- סטמינה, ורכיב כושר של מהירות – תכונות שמגיעות מאימונים שמפתחים יכולת של סיבולת בינונית וסיבולת קצרה). כך שבלי כל קשר לחלוקה לפי מרחקי המטרה , חייבים לפתח סטמינה וסיבולת כי זה הבסיס להכל. כמו כן ישנה גם דינאמיות בהתאם לתקופה בתוכנית האימונים. לאורך העונה אנו מתחילים בפיתוח סיבולת בתקופת ההכנה, וככל שהעונה מתקדמת, בהדרגה מוסיפים אימוני סטמינה, אבל תמיד משאירים אימוני סיבולת כחלק העיקרי בתוכנית. במקרה של רצי עלית, חשוב  לאמן את כל היכולות כולל סיבולת בינונית וסיבולת קצרה, אפילו עבור מרחקים ארוכים במיוחד כמו מרתון, לטובת הקרב על הפודיום, אבל עבור רצי 10 ק"מ חובבים תחרותיים ניתן להסתפק בפיתוח סיבולת וסטמינה.

 

כעת לאחר שדנו ברכיבי הכושר השונים, אנו בשלים לנתח תחרות 10 ק"מ המתבצעת על קצב גבול היכולת:

 • טווח דופק- .ZONE5A הדופק בסף חומצת חלב.
 • אזור עבודה- Stamina.
 • רכיב פיזיולוגי שולט- סף חומצת חלב.
 • צריכת החמצן עדיין בתחום הלינארי- עצימות של 90% מ VO2MAX.
 • דרגת המאמץ- בינונית+
 • מדד נשימתי- סביב גבול נשימה מאומצת. הגבול הדק בין מתחיל להיות קשה לנשום, לקשה לנשום.
 • נקודת משבר צפויה- 7-8 ק"מ.
 • תכנון תחרות- נגטיב ספליט עדין או ספליטים זהים. לטובת מקסום ביצועים עדיף לרוץ בקצב שהולך ומתגבר במתינות, כאשר החלק השני מעט מהיר מהראשון או לרוץ בקצב אחיד בדיוק על הסח"ח.

ומה חשוב להכניס לתוכנית האימונים?

אנו נמיין את הדרישות בהתאם למטרה כמותית ( אימונים לקראת תוצאה מסוימת במרוץ, לדוגמא 10 ק"מ ב49:30דק') ומטרה שאינה כמותית (רק לסיים את המרחק במרוץ, ללא חשיבות לכמה זמן זה ייקח)

קווים מנחים לתוכנית האימונים לקראת תחרות 10 ק"מ:

 • לפחות 3 יחידות אימון בשבוע. פחות מכך לא ייתן לנו פיצוי יסף ושיפור ביכולת.
 • נפח שבועי מקסימלי של 25 ק"מ ומעלה (הערך המרבי של הסכום המצטבר של מרחקי אימוני השבוע) – נקבע בהתאם לזמן המטרה, זמינות הרץ, נקודת פתיחה, יכולת התאוששות, והדרגתיות מול העונה הקודמת.
 • LSD מקסימלי (ריצת הנפח הממושכת ביותר בתוכנית) חייב לעבור את מרחק המטרה. למטרה שאינה כמותית ניתן להסתפק ב 8.5 ק"מ.
 • למטרה כמותית- רצוי הגעה עד טמפו בקצב מטרה של 7 ק"מ, בסוף תקופת הבנייה.
 • למטרה כמותית- רצוי הגעה עד סכום מצטבר של אינטרוולים נרחב סביב 10 ק"מ, לקראת סוף תקופת הבנייה.
 • כהכנה לאימוני האינטרוולים והטמפו עבור מטרה כמותית, חשוב לקיים בתקופת הבסיס אימוני עליות ופרטלק מסוג משחקי מהירות ו/או שטח משתנה.
 • טייפר בפועל של 10 ימים- שבועיים. כלומר תקופת הורדת העומס, מסוף השבוע הקשה ביותר בבנייה השנייה ועד יום תחרות המטרה.

 

לסיכום

במאמר זה ניתחנו פיזיולוגית את מרחק המטרה- 10 ק"מ, הבנו באיזה דרגת מאמץ יש לבצע את התחרות, אלו אימונים כדאי להכניס לתוכנית האימונים, מה מסגרת התוכנית המינימלית מבחינת נפחים, וכיצד לתכנן את ביצוע המרוץ עצמו. ליצירת קשר לחצו כאן.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן